GANZ 82
Új Fejlesztés a józsefvárosi Ganz-MÁVAG telepen
Miről szól a projekt?
A projekt célja Budapest nyolcadik kerületében található egykori Ganz-MÁVAG ipartelep egyik használaton kívüli ingatlanának környezetileg fenntartható módon való felújítása és társadalmi-közösségi célú hasznosítása. Az épületrész három felszíni és egy félszuterén szintből áll, területe összesen 2400 m2. Az épületbe tervezett funkciókat olyan szövetkezeti vagy társadalmi célú kezdeményezések igényei hívták életre, melyek piaci feltételek között nehezen férnek hozzá a budapesti ingatlanokhoz, holott a fizikai tér elengedhetetlen lenne misszióik megvalósításához.
A budapesti lakhatási szükségletekre válaszolva az épület második emeletére egy- és kétszobás megfizethető lakóegységeket tervezünk, melyekben alacsony keresetű dolgozók tudnak lakni. Az első emelet kialakítását a kritikai társadalomtudományokkal foglalkozó Társadalomelméleti Kollégiummal közösen tervezzük, a diákok számára kollégiumi férőhelyeket, valamint közösségi és oktatási tereket létrehozva. A földszinten civil szervezetek és szövetkezetek irodái, műhelyei, egy konferenciaterem, valamint egy büfé kapnak teret. A szuterénben további műhelyeket, próbatermeket és egy fenntartható élelmiszerközpontot alakítunk ki. Az épületben helyet kapó funkciók sokszínűsége a különböző területek együttműködését, így a szolidaritás jegyében működő szervezetek hálózatának erősítését szolgálja.
A Ganz 82 projekt egy értékteremtő nonprofit beruházás, mind társadalmi, mind környezeti felelősségvállalását tekintve. Emellett azonban hiszünk abban, hogy jelentősége a közvetlen hatásán túlmutat: hozzájárul a nonprofit ingatlanfejlesztés magyarországi meghonosításához, és példaként szolgál az országszerte alulhasznosított városi barnamezős területek és ipari örökség társadalmi célú hasznosítására.
Miért a Ganz-telep?
A SZaKI a Kazán Közösségi Ház létrejötte óta kiemelt figyelmet fordít a nyolcadik kerületi Ganz-telepen elérhető ingatlanokra. A terület a rendszerváltáskor osztatlan közös tulajdonként számtalan tulajdonos birtokába került, az ipari termelés nagyobb részt megszűnt, helyét javarészt kereskedelmi és raktározási funkciók vették át. A Ganz-telep így a városszövetbe kevéssé integrált, valamelyest önállósult ökoszisztéma, amit a szokatlan tulajdonviszonyok miatt mind a piaci szereplők, mind az önkormányzat fejlesztései elkerülnek. Az alternatív, nonprofit ingatlanfejlesztés előnye, hogy a bevett piaci modellekhez képest rugalmasan tud alkalmazkodni adott területek sajátosságaihoz. A Ganz-telep Budapest dinamikusan fejlődő, belvároshoz közeli területén helyezkedik el, és a Kazán Közösségi Ház működésének tapasztalata, hogy a telep a szolidáris kezdeményezések tökéletes otthona lehet. Ezért fordít a SZaKI kiemelt figyelmet a Ganz-telep által kínált lehetőségekre, és többek között ennek eredményeként született a GANZ 82 projekt ötlete.
Új Európai Bauhaus díjat nyert projektterv
A projektről szóló „Cooperative Ownership for Communities ” címmel benyújtott projekttervünket az Európai Bizottság 2024 tavaszán Új Bauhaus díjjal ismerte el. A díj olyan projektek vagy projektötletek kitüntetésére szolgál, amelyek a közösség, a fenntarthatóság és szépség jegyeit egyesítik.
Erasmus projekt
A SZaKI jelenleg az Erasmus + KA210-ADU Kisléptékű partnerségi projektjének keretében a szerb Ko gradi grad -dal együttműködésben a ‘Developing learning materials for prospective residents of community-led affordable housing projects’ projekt megvalósításán dolgozik. Az ENABLERS4HOUSING kisléptékű partnerségi projekt célja új tananyagok fejlesztése egyének vagy csoportok számára, akik egy közösség által működtetett, megfizethető lakhatási projekt résztvevői szeretnének lenni. A kezdeményezés igyekszik a jelenlegi lakhatási- és energiaválságra reagálni, amely különösen jelentős hatással van a közép- és délkelet-európai régiók országaira. Célunk, hogy megszervezzük és megszilárdítsuk a két partnerszervezet által az évek során felhalmozott tudást és tapasztalatokat, majd ezekre építve közösen hozzunk létre változatos tananyagokat, melyek segítségével támogatni tudjuk majd az alulról szerveződő lakhatási projektek kialakulását Magyarországon is.