Közösségi ingatlanfejlesztés
A közösségi ingatlanfejlesztés célja, hogy gazdaságilag is fenntartható, ugyanakkor megfizethető, és a közösség igényeit kielégítő ingatlanokat hozzunk létre. A SZaKI-ban egyaránt foglalkozunk:
- megfizethetőséget és biztonságot nyújtó, a bérlői lakásszövetkezet elvei mentén működő közösségi lakhatási projektek, valamint
- a társadalmi célú szervezetek és szövetkezetek igényeire szabott közösségi terek és közös üzemeltetésű munkahelyek fejlesztésével.
A fejlesztés során a közösségek anyagi és tudásbeli erőforrásaira építünk. A fejlesztés folyamatába az ingatlan későbbi használóit részvételi módszerek segítségével vonjuk be, akik így a kezdetektől fogva a saját igényeik szerint formálhatják azt. A fejlesztés jogi és pénzügyi modelljeit rugalmasan alakítjuk úgy, hogy az megfeleljen az ingatlan és a közösség igényeinek, valamint lehetőségeinek.
A társadalmi és környezeti felelősségvállalás és fenntarthatóság alapvető értékek a SZaKI számára.
- Ezért dolgozunk a szövetkezeti elvek mentén, demokratikusan működő, társadalmi célok érdekében dolgozó szervezetekkel.
- Ezért meglévő ingatlanok újrahasznosítása és felújítása, valamint az építőanyagok lehetőségekhez mérten való újrafelhasználása a fókuszunk.
- Ezért a pozitív társadalmi hatásra is érzékeny befektetői modelleket részesítjük előnyben, mint a közösségi finanszírozás módszere, valamint társadalmilag érzékeny, etikus befektetőkkel működünk együtt.
Közösségi üzemeltetés
Az ingatlanfejlesztés mellett a közösségileg tulajdonolt épületek üzemeltetésében is komoly tapasztalatra tettünk szert az elmúlt években. A közösségi üzemeltetésben a legfontosabb, hogy az épületet használó szervezeteknek lehetőségük van érvényesíteni a saját igényeiket az épülettel kapcsolatban, és átlátható módon értesülnek az egész épületet érintő pénzügyekről is.
A SZaKI közösségi üzemeltetési modellje négy pillér mentén valósul meg:
- A SZaKI magára vállalja az épület operatív üzemeltetését, a bérlők pedig dönthetnek arról, hogy a kapacitásaiknak megfelelően mekkora mértékben vállalnak felelősséget az épület üzemeltetésében és pénzügyeiben.
- A SZaKI azt is vállalja, hogy facilitátorként elősegíti a szervezetek közötti, kölcsönösen előnyös együttmüködések kialakítását, ami elősegíti a fenntartható közösségi működést.
- A SZaKI az általa üzemeltetett épületek pénzügyi és környezeti fenntarthatóságának érdekében előtérbe helyezi az épületek energetikai fejlesztését.
- A SZaKI által üzemeltetett ingatlanok részévé válnak egy olyan hálózatnak, melynek hasonló elvek alapján működő projektek adják a tagjait, így bekapcsolódhatnak egy egyre erősebb szolidáris gazdasági hálózatba.